Nedir bu “gökkuşağı bebekler” ?

Hepimiz için tanıdık bir durum ama belki bir adı olduğunu bilmiyorduk,

Gökkuşağı Bebekler

Gebelik testi üstündeki ikinci pembe çizgi bir anda hayatınızı bir daha eski haline dönmemek üzere değiştirebilir. Bebek sahibi olma fikri ile daha önceki hiçbir hisse benzemeyen mutluluk, umut ve beklentiyle doluyorsunuz. Bu duygulardan bir süre sonra ise içinizi bir korku kaplıyor; düşük, bebeğin erken doğumu veya kaybı. Fikri bile üzülmeye yetiyor değil mi?

Peki bebeğini kaybetme trajedisini gerçekten yaşayan kadınlar? Bu tarifsiz acı ve üzüntünün üstünden nasıl geliyorlar? Ya da bu büyük kayıptan sonra yeni bir bebek sahibi olmak istediklerinde gerçekte ne hissediyorlar? İşte “gökkuşağı bebekler” terimi burada devreye giriyor.

“Gökkuşağı Bebek düşük, erken doğum ya da herhangi bir sebepten kaybedilmiş bir bebekten sonra doğmuş bebekler için kullanılan bir tanım.” Adı bu çünkü bir fırtınanın ardından herkese umut olan gökkuşağı gibi düşünülüyor böyle bebekler.

Anne, kaybettiği bebeğiyle fiziki kayıptan çok kurduğu hayallerini kaybediyor, gelecekte yaşanması muhtemel anları kaybediyor ve yaşadığı yas temelinde bu hayallerin yası oluyor. Bu duygu son derece normal olsa da öncelikle düşünülmesi gereken, bu konuda yalnız olmadığınız olmalı. Her 4 gebelikten biri düşükle, 160 gebelikten biri de kayıpla sonuçlanıyor yani bu durum her gün yaşanıyor ve ne yazık ki bu konuda yeteri kadar konuşulmuyor. Bebek kaybı konusu da diğer pek çok üzüntülü an gibi konuşularak paylaşılabilecek bir durum, pek çok kadın bunu yaşadı ve sonrasında hayatına devam etti, başka bebekleri oldu, her birini çok sevdi ve kaybettiği bebeğini de asla unutmadı.

Zaten üzüntü en çok yeni bir bebek planlama, buna hazır olma dönemine kadar yaşanıyor. Hayatın devam ettiği gerçeğiyle, yeni bir bebek sahibi olma konusu konuşulur olduğunda işte bu fırtınalı dönemden sonra umut olan, gökkuşağı bebekler aileleri için gerçek bir mutluluğa dönüşüyor.

Kaybedilmiş bir bebekten sonra gelen bebek pek çok duyguyu da beraberinde getiriyor ve bazı gökkuşağı bebek annelerine göre bu duygular her zaman olumlu duygular değil. Kayıp yaşamış birçok anne çok yoğun bir suçluluk duygusu ile baş başa kalabiliyor.

Bir bebeğin kaybı ile yıpranmış olan anne tekrar çocuk sahibi olduğunda baş etmesi gereken konulardan biri de başkalarının yorumları oluyor ne yazık ki. İnsanların kaybettiği bebeğinin acısını unuttuğunu, yeni bebeği öncekinin yerine koyduğunu düşünmelerinden çekiniyorlar ya da yeni bebeğin sevincini yeteri kadar yaşayamayacaklarını düşünüyorlar.

Suçluluk bir gökkuşağı bebeği karşılarken yaşanabilecek ortak bir duygu diyor uzmanlar. Ebeveynler yeni hamilelik ya da yeni bebeği sevmek konusunda heyecanlı oldukları kadar kaybettikleri bebeğe ihanet duygusunu da yaşayabiliyorlar. Böyle olduğundan hamilelik ve doğum sonrasında ebeveynlerin duygusal destek almaları gerekebilir diyorlar ve bu desteğin en önemli dayanak noktası yalnız olmadıklarını bilmeleri. “gökkuşağı bebekler” konusuna dikkat çekmek bebek kayıpları ve sonrasındaki iyileşme süreci için bir farkındalık yaratıyor olması açısından önemsenmesi gereken bir konu ve en önemlisi bu gökkuşağı bebekler yaşanan bir kaybın ardından kadınların hem bedenlerinin hem de ruhlarının nasıl iyileşebileceğinin harika birer örneğiler.

İyileşmek unutmak değildir. Kaybettiğiniz bebeğinizin hayatınızın bir parçası olmasından korkmayın. Aileler için bu korkutucu ve üzücü deneyimin ardından yeni bir hayatın oluşmasını izlemek, bu deneyimi son anına kadar yaşamak bir mucize gibi ve bu yeni hayatın güzelliklerine odaklanmaktan daha doğal ne olabilir?

Yakından tanıdığımız isimler ve gökkuşağı bebekleri;

Beyonce Knowles; ilk hamileliği düşükle sonuçlanan Beyonce, ilk gökkuşağı bebeği Blue Ivy’den sonra ikiz bebekleri Sir ve Rumi’i kucağına aldı.

Emma thompson, Lilly Ellen, Nicole Kidman gibi pek çok ünlü’nün de gökkuşağı bebekleri var ve pek de konuşulmayan bebek kayıpları konusuna dikkat çekmek için sosyal sorumluluk projelerinde görev alıyorlar.  

Ülkemizde de yakından tanıdığımız;

Gülben Ergen, Aşkın Nur Yengi, Nez, Yüksel Ak gibi ünlü isimle de Gökkuşağı bebekleriyle mutluluklarını sürdürüyorlar.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close